3. díl kolik tekutin přijmout?

V minulém díle jsme se dozvěděli kolik jídla máme přijímat, dnes se zaměříme na tekutiny.

To, že přijímat tekutiny, je důležité, ví snad každý. Naše tělo je převážně tvořeno tělesnou vodou. U běžného člověka je to asi takto

Ženy: 45 – 60 %       
Muži: 50-65% 

Tekutina je důležitá pro správný chod našich orgánů, pružnost pokožky, krásné vlasy, nehty, pleť. Samozřejmě napomáhá správnému hubnutí a mnoho dalšího.

Ale kolik tekutin by jsme měli přijmout?

Ve většině článků se dočtete, že by jste měli za den vypít alespoň 2,5 l vody, někde se dokonce uvádí i 3 l vody. Jednou jsem byla dokonce na konzultaci od jedné paní, která pracovala s Herba lifem a ta dokonce přijímala 6l vody denně, jsem si říkala cože? Pokud Vám někdo toto řekne tak rychle dejte od něj ruce pryč. Každý člověk co má aspoň trochu selský rozum, ví že se jedná o extrém a nesmysl. Navíc nejen málo tekutin, ale i hodně, má někdy i nebezpečný vliv na naše tělo.

Přečetla jsem si v minulosti několik studií. Bohužel mě nenapadlo si je zapsat, abych na ně teď mohla odkázat, ale je to názor se kterým se ztotožňuji.

Naše tělo a mysl je tvořena základními instinkty, pocit hladu, žízně apod. Tělo si řekne pokud se člověk cítí dehydrovaný, právě pocitem žízně. Že jste netušili, že je to tak prosté, že ano? Důvěřujte svému tělu.

Máme tu však skupinu, kteří tyto instinkty mají z nějakého důvodu omezené. Například ve stáří se nám tyto pocity vytrácí a proto jsou staří lidé náchylní na dehydrataci.

Obecné pravidlo, pro normálně zdravého člověka je cca 1l vody na 30 kg tělesné hmotnosti. Takže opravdu to může být 2-3 l tekutin denně. Ale je důležité si uvědomit, že potraviny, které přijímáme, nám také dodávají potřebné tekutiny. Například zelenina a ovoce je tvořena převážné z 80% vody. Pokud si dáte talíř polévky, tak to máte hned cca 250ml tekutiny, takže to číslo není najednou tak hrozné. Ve finále nám pak stačí vypít cca 1-1,5 l. Samozřejmě nejlepší je čistá voda, ale další zdravou variantou jsou i čaje. Pozos na sladké nápoje, tekutiny Vám sice doplní, ale také obsahují hodně nezdravých cukrů. Pokud nemáte rádi čistou vodu, přidejte do ni třeba citron, mátu, skořici, okurku na ochucení. Pokud pijete kávu, která přirozeně odvodňuje, měli by jste si dát o skleničku vody navíc.

Je dobré pít průběžně během dne, nedohánět to vše třeba večer a zatěžovat tím ledviny. Takže stačí si dát 4- 5 300 ml skleniček vody denně a stačí to, samozřejmě pokud přes den normálně jíte a máte běžný režim. Pokud více sportujete, je potřeba tekutiny doplnit, ale neznám nikoho kdo by neměl po nějakém výkonu žízeň, takže si opět tělo řekne samo. To samé v létě v horkých dnech, budeme přirozeně pít více.

Je to jednoduché, žádná věda.

Dejte mi vědět jak se Vám článek líbil 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s